Törvényi előírás! Neked van a honlapodon? Minden, amit az impresszumról tudni kell! |
Tudom, hogy nem azzal töltöd napod nagy részét, hogy bújod a jogszabály-változásokat, hátha azok valamelyike honlapodat is érinti, de hogy is szokták mondani? A törvény nem ismerete nem mentesít a törvény alól! A napokban egy kedves Partnerünk kérdése világított rá arra, hogy az Impresszum közzététel kötelezettsége sem ismert dolog minden honlap tulajdonos számára. Íme a legfontosabb dolgok a 2014. év eleje óta kötelező impresszumról!
Bevallom, én a mai napig, ha az impresszum szót hallom, nyomdatermékekre asszociálok, és eszembe jutnak a könyvekben olvasható felelős kiadó, felelős szerkesztő kifejezések. Ez bizonyára egy régi, internet előtti beidegződés nálam, ami mára már nagyot változott, ugyanis az internetes „sajtótermék” is sajtótermék, tartozik valakihez, aki szerkeszti, publikálja.
Ennek megfelelően 2014. január 1-től törvényi előírás, hogy a honlapon kötelező feltüntetni a honlap üzemeltetőjét, azaz az impresszumot.
Bár a tavalyi év elején életbe lépett jogszabály frissnek már nem éppen mondható, lehet, hogy sokan elsiklottak efölött.
A 2001. évi CVIII. törvény az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről 4. paragrafusa pontosan leírja, hogy a honlapon bárki számára elérhetővé kell tenni a honlap üzemeltetőjének adatait.
Itt most ne arra gondolj, hogy Te rendben vagy, hiszen van a honlapodon Kapcsolat menüpont a telefonszámoddal és az e-mail címeddel!
A jogszabály ennél azért kicsit több adatot kér közzétenni. Konkrétan az alábbiakat:
A honlap üzemeltetőjének adatait:
- Üzemeltető neve
- Üzemeltető rövidített neve
- Üzemeltető székhelye
- Üzemeltető postacíme
- Üzemeltető cégbírósági bejegyzési száma
- Üzemeltető adószáma
- Üzemeltető EU adószáma
- Üzemeltető kamarai nyilvántartási száma
- Üzemeltető NAIH nyilvántartási száma
- Az üzemeltető elérhetőségeit:
- Ügyfélszolgálat elérhetőségének időtartama
- Telefonszám
- E-mail cím
A weboldal tárhely szolgáltató adatait:
- Tárhely szolgáltató neve
- Tárhely szolgáltató székhelye
- Tárhely szolgáltató elérhetőségei
A fenti részt nyugodtan másold ki egy az egyben és töltsd fel weboldaladra, a megfelelő adatokkal kitöltve!
Az e-mail elérhetőség feltüntetésekor érdemes odafigyelni, hogy ezzel ne tegyük ki magunkat a spamek áradatának! E-mail címünket ne egy az egyben írjuk le, hogy a robotok kiolvashassák, és teleszemeteljék a postaládánkat! Használjunk inkább olyan karaktereket, melyekkel a robot nem ismeri fel, hogy e-mail címmel van dolga, de a humán felhasználó számára ez mégis egyértelmű. Ilyen megoldás pl. az info[kukac]patronet[pont]net.
A következő kérdés pedig nyilván az, hogy hol kapjon helyet a honlapon az Impresszum?
A törvény erre nem ír elő pontos iránymutatást, csak annyit, hogy elérhetővé kell tenni.
Így a footerbe, azaz láblécbe elhelyezett Impresszum menüpont tökéletes választás, mint ahogyan a Kapcsolat vagy Elérhetőségek menüponton belül létrehozott almenüpont is. Ennél frekventáltabb megjelenést ez a tartalom egyszerűen nem érdemel, a lényeg, hogy legyen meg, legyen elérhető a weboldaladon! Úgy képzeld el, mint az apróbetűs részt a szerződésekben.
Ha nálad is elmaradt még ez a dolog, csak másold ki gyorsan a fenti felsorolást, töltsd ki céged adataival és pár perc múlva már nyugodtan hátradőlhetsz, mert eleget tettél ennek a törvényi előírásnak!